View 0_bitcoin-inputs.md

Statistics of bitcoin input (script) lengths from august 2015 to august 2017-ish

I wanted to know, how long inputs are in bitcoin transactions.

The script is here. It is in node, and it is using bitcoinjs-lib libraries.

Complete results are here (just the final ones), sorted by counts.

tl;dr:

View reload_death.md

(note: this is 3/2015, not entirely fixed, but not that fatal now)

I have found a cool (and kind of stupid) way to make a browser tab unresponsive, sometimes crash the whole browser and in some cases crash the entire OS

Just add this peace of code to your website and make the user reload or close the tab.

 window.onbeforeunload = function () {
   while (true) {
     console.log("AAAA");
   }
View mtgox.md

Pád Mt.Goxu ukazuje výhody i nevýhody kryptoměn

Společně s 2 dalšími spoluautory jsem napsal článeček o Mt. Gox, co vyšel na deníku referendum. Jako obvykle se z "úvodu do problematiky" stal poměrně detailní článek.

Pokud se jenom trochu zajímáte ať už o technologie nebo o ekonomii, určitě jste někdy četli o fenoménu kryptoměn. V poslední době spíše v negativních souvislostech - výkyvy cen, pády, krádeže, hackerské útoky, drogy, problémy. Je to s kryptoměnami skutečně tak špatné? Co jsou to kryptoměny, co je to Bitcoin?

Kryptoměny jsou platební systémy, které umožňují provádět platby po internetu více či méně anonymně a decentralizovaně; ve většině těchto kryptoměn se potom nepřevádí "skutečné" finanční částky, ale vytvoří se "umělá" měna, u které se nějak matematicky definuje její množství. Proto též výraz "kryptoměna".

Neznamená to, že kryptoměny nemají hodnotu, protože jsou "umělé" - jelikož jich je

View 0_post.md

Pirate bay stuff

Update, 2014: As of December 2014, The Pirate Bay is down and people started to write me, if I don't have any updated version. I don't. Slightly more (july 2013) updated versions of TPB (and in CSV - probably easier to parse) are on those github repositories (not made by me; note that "info hash" and "magnet" are the same thing):

View 0_eman.md

Notes for "eman", a software we used and developed on university. I am not there anymore, letting it rot here for archiveness sake. This is 100% out of date, probably so badly out of date it's unusable now.

Refer to official documentation, it got better since 2013.

eman

eman (experiment manager) is a system mainly for experimentation with machine translation system Moses, developed on ÚFAL (Institute of Formal and Applied Linguistics, Faculty of Mathematics and Physics, Charles University in Prague, Czech Republic), mainly by Onřej Bojar, Aleš Tamchyna, Daniel Zeman.

It is probably still in beta phase and will never have a stable release :)

View pirati.md

V roce 2012 (tak nějak) jsem vstoupil k pirátům. V roce 2013 (tak nějak) jsem vystoupil. Mezitím jsem stačil napsat článek "proč jsem v pirátské straně". Vyšel také na pirátských novinách. Zpětně musím zhodnotit, že nedává moc smysl a že jsem se až příliš nechal unést světem tekoucích bitů; ale nechávám to tu, protože proč ne.

Proč jsem v pirátské straně

Každou vteřinou protečou sítí miliardy bitů.

Některé z bitů jsou otisky reality, rozdělené do tří barevných složek, smrsknuté na součet sinusoid, poslané rychlostí světla kabelem pod oceánem směrem na server někde v Palo Altu, kde se fotka východu slunce nad Kilimandžárem stane další z miliard key-value párů ve skutečně Velké Tabulce.

Některé z bitů jsou revoluční nápady, co pět měsíců odteď kompletně změní některý z průmyslů, pomůže posunout vědecké poznání o něco dál, změní svět zase o něco k lepšímu.

View anons.md

Tohle je pár let starý, nikdy nedopsaný článek o "skupině" Anonymous, který měl vyznívat mírně negativně. Nedopsal jsem ho, protože jsem neměl moc důvod. Ale online ho nechám.

Anonymous, revoluce online teenagerů

V poslední měsících se českým internetem šíří spousta informací o hacktivistické skupině Anonymous. Všimnul jsem si ale, že klasická i internetová média moc neví, jak tuto skupinu uchopit, jak o ní psát, co o ní říct nebo neříct. Pro veřejnost jsou to potom často démoničtí hackeři s divnými maskami - což je obraz, který si Anonymní vědomě tvoří, ale nakonec tak spíš kopírují filmové obrazy vytvořené tímtýž establishmentem, proti kterému sami tak ostentativně bojují.

Tak jsem se rozhodl, že o nich něco napíšu. Trochu o jejich historii a jak to souvisí s tím, co od nich slyšíme teď.

Ale popořadě.

View uvod_btc.md

V roce cca 2011 jsem si na svůj už neexistující blog napsal něco o bitcoinu, protože tou dobou nebyl o BTC na webu ani jeden český článek (!!!).

Nikdy jsem nenapsal víc, než jeden díl plánované ságy, protože jsem neměl pocit, že by to někdo četl nebo to někoho zajímal. Tak jsem toho nechal. Tady je zbytek, malinko updatnutý v roce 2014

Bitcoin

Bitcoin je platební síť, vytvořená záhadným japoncem, o kterém nikdo pořádně nic neví. Bitcoin je měna, co může změnit fungování států od základů. Bitcoin je bublina, které pořádně nikdo nerozumí. Co Bitcoin je a jak funguje se pokusím shrnout tak dobře, jak umím. (A hned na začátek mírná reklama - pokud mi chcete poslat nějaké koiny, moje adresa je 1CrwjoKxvdbAnPcGzYjpvZ4no4S71neKXT :-) )

Co je to sakra Bitcoin?

View random linux notes.md

Random notes that I want to remember for using Linux. Just to not forget them.

Complex bash history

I always find the concept of history (and Ctrl-R) a bit confusing, especially when using multiple windows, multiple screens, and so on. So, I got a little script, copied from Ondřej Bojar and edited a bit.


First, install gawk (apt-get install gawk).

View taiwan_2014.md

V létě 2014 jsem se jel podívat na Tchaj-wan. Nebyl jsem nějak extra daleko po ostrově, jenom víceméně kolem hlavního města Tchaj-pej; nebyl jsem tam nějak extra dlouho; a zase tolik toho o Tchaj-wanu nevim (komunita Čechů na Tchajwanu je v téhle FB skupině). Občas po mě ale někdo chtěl fotky, tak je sem dávám, a protože rád píšu, tak jsem k tomu i něco napsal.

Mám jenom docela hrozný foťák na mobilu, takže i ty fotky jsou hrozné.

Názvy se tu budu snažit psát s českou transkripcí podle Švarného. Pokud chcete pchin-jin, tak to máte blbý; na Tchajwanu ten pchin-jin stejně moc nejede a v anglických nápisech je to vždycky nějaký podivný; jejich oficiální systém zápisu výslovnosti je [ču-jin/bopomofo](https://c