România, 30 august – 20 septembrie 2015
Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României
Director artistic: Ioan Holender
Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional
Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune
Societatea Română de Televiziune
Organizator: ARTEXIM
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“
Dirijor: KRISTJAN JÄRVI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solistă: SARAH CHANG – vioară
Program:
- Enescu – Rapsodia nr. 1 în La major op. 11
- Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
- Orff – Carmina Burana
Soliști:
- JENNIFER O’LOUGHLIN – soprană
- MAX EMANUEL CENCIC – tenor
- LEVENTE MOLNAR – bariton
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român CORUL NAȚIONAL MADRIGAL
Program:
Salieri – „Emperor Mass“ în Re Major
Dirijor: VOICU POPESCU
Program: «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi - program de muzica sacră şi profană
##Luni 31.08 ^camerale^ ##Seria „Recitaluri şi concerte camerale“
Ora 17.00
Ateneul Român THARICE VIRTUOSI
- Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA
- Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
- Violoncel: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN Dirijor: LIVIU PRUNARU
Program:
- Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34. Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA
- Bridge – „Lament“ pentru două viole Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER
- Schostakowitsch – Duo pentru două viori. Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU
- Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88 Solişti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA Barrière – Sonata pentru două violoncele în sol major *Solişti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN
- Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi. Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA
- Spohr – Double Quartet op. 65. nr. 1
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA
Program:
- Schoenberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9
- Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român CVARTETUL „BELCEA“ Invitați: Cvartetul „AD LIBITUM“
Program:
- Haydn – Cvartetul de coarde nr. 66 în Sol Major op. 77
- Enescu – Cvartetul de coarde nr. 2 în Sol Major op. 22
- Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA CORUL FILARMONICI „GEORGE ENESCU”
Dirijor: ZUBIN MEHTA Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Program :
- Enescu – „Vox Maris“ op. 31
- Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major
- Solist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român SCOTTISH ENSEMBLE Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară
Program:
- Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
- Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122
- Mansourian – „Four Serious Songs“
Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară
- Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re major
- Ravel – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor: CORNELIUS MEISTER Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU
Program: Mahler – Simfonia nr. 8
Solişti:
- ERIKA SUNNEGARDH – soprană
- MEAGAN MILLER – soprană
- AURELIA FLORIAN VRABIE – soprană
- MICHAELA SELINGER – alto
- LILIANA CIUCA – alto
- STEFAN VINKE – tenor
- GEORGE PETEAN – bariton
- SORIN COLIBAN – bas
^muzica-sec-xx^
Ora 17.00
Ateneul Român Filarmonica „TRANSILVANIA“ din Cluj Dirijor: PETER RUZICKA
Program:
- Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4
- Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013)
- Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului BERLINER PHILHARMONIKER Dirijor: Sir SIMON RATTLE
Program:
- Britten – „Frank Bridge Variations“
- Shostakovich – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român Recital FAZIL SAY
Program
- Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2 „Sonata lunii“
- Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111
- Chopin – 4 Nocturne
- Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului STAATSKAPELLE DRESDEN Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solist: YEFIM BRONFMAN – pian
Program:
- Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major
- Beethoven – Concertul pentru pian şi orchestră nr.3 în do minor op. 37
- Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor
Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“ Dirijor: ROBERT KING
Solişti:
- CAROLYN SAMPSON – soprană
- HILARY SUMMERS – alto
- JAMES GILCHRIST – tenor
- DAVID WILSON–JOHNSON – bas
^muzica-sec-xx^
Ora 11.00
Sala mică a Palatului Ansamblul „PROFIL“ Dirijor: TIBERIU SOARE
Program:
- Iranyi – Concert pentru pian şi orchestră de cameră (primă audiție absolută )
- Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută)
- Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
- Măniceanu – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
- Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestră de cameră (primă audiție absolută)
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român Recital MURRAY PERAHIA – pian
Program: TBA
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
STAATSKAPELLE DRESDEN
Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solistă: ANJA HARTEROS
Program:
- Strauss – „Letzte Lieder“ „Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“ – „Malven“ (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
- Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor Dirijor: ROBERT KING
Solişti:
- CAROLYN SAMPSON – soprană
- ROBIN BLAZE – contratenor
- JAMES GILCHRIST – tenor
- DAVID WILSON–JOHNSON – bas
Program: „Odes for St.Cecilia“
- Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)
- Britten –„A Hymn to St.Cecilia“ (1942)
- Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)
^enescu-contemporanii^
Ora 11.00
Sala mică a Palatului
„MUSICA NOVA“
- FLORIAN POPA – clarinet
- FREDERIC MOREAU – vioară
- DOREL FODOREANU – violoncel
- MARA DOBRESCU – pian
Program:
- Enescu (Bentoiu) – Trio în la minor (1916 0) (vioară, violoncel, pian)
- Bartok – „Contrasts“ (Sz 111, BB 116)
- Messiaen – „Quartuor pour la fin du temps“ (vioară, clarinet, violoncel, pian)
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“
Program:
- Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“)
- Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS Solistă: YUJA WANG – pian
Program :
- Bartók – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2 în Sol Major Sz.95, BB 101
- Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român
Orchestra „IL POMO D’ORO“ Dirijor: RICCARDO MINASI
Program:
Leonardo Vinci – „Catone in Utica“
Solişti:
- FRANCO FAGIOLI – Cesare
- JUAN SANCHO – Catone
- VALER SABADUS – Marzia
- MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio
- VINCE YI – Emilia
- MAX EMANUEL CENCIC – Arbace
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES – pian
Program:
- Strauss – „Metamorphosen“ – studio pentru 23 de instrumente de coarde „In memoriam“
- Chopin – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2 în fa minor op. 21
- Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS
Program:
- Enescu – „Voix de la nature“
- Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“
- Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES– pian
Program :
- Mozart – Simfonia nr.15 în Sol Major, K124
- Mozart – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 27 în Si bemol Major K 595
- Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “
^mari-orchestre^ ^enescu-contemporanii^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: ION MARIN Solist: LARS VOGT – pian
Program:
- Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20
- Ravel – Piano Concerto în Sol Major
- Stravinsky – Suita „Pasărea de foc“ (1910)
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român
MUTTER’S VIRTUOSI Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER
Program:
- Mendelssohn – Octet în Mi bemol Major op. 20
- Previn – Nonet (new commission)
- Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8 * Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara) * Concertul nr 2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara) * Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna) * Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului LONDON SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: ION MARIN
Solişti:
- RENAUD CAPUCON – vioară
- GAUTIER CAPUCON – violoncel
Program:
- Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102
- Mahler – Simfonia nr.5 în do diez minor
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român
NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: DMITRY SITKOVETSKY
Program:
- Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde
- Enescu – Intermezzi nr.1 în Do Major op. 12
- Ceaikovski – „Souvenir d'un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde
- Shostakovich – „String Symphony“ op.73
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert „In memoriam Gheorghe Halmos“ Dirijor: YURI TEMIRKANOV Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian
Program:
- Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32
- Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
- Rimsky - Korsakov– Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român
KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN
Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: ARCADI VOLODOS – pian
Program:
- Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83
- Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: YURI TEMIRKANOV Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Solist: VALERY SOKOLOV – vioară (laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005 )
Program :
- Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
- Shostakovich – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“ Solist – ALEXANDER VINOGRADOV
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON
Solişti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU
Program:
- C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661
- J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042 Solistă: SARAH NEMȚANU – vioară
- W.C. Bach – Simfonia în Fa Major
- J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 Solistă: DEBORAH NEMȚANU – vioară
- C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659
- J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043 Soliste: DEBORAH NEMŢANU– vioară, SARAH NEMŢANU – vioară
^enescu-contemporanii^
Ora 11.00
Sala Mică a Palatului
ORCHESTRA NATIONALĂ DE CAMERĂ A REPUBLICII MOLDOVA Dirijor: CRISTIAN FLOREA
Progam:
- Worlok – „Capriol suite“
- Bartok – „Divertimento“ pentru orchestră de coarde în La op. 113
- Enescu – Octuor în Do op. 7
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român
ORCHESTRA DE CAMERĂ „BUCUREŞTI” Dirijor: MĂDĂLIN VOICU
Solişti:
- PIERRE AMOYAL – vioară
- ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014
Program:
- Maistorovici – „Concert Transilvan” pentru vioară şi orchestră de cameră (premieră mondială) – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” - ediția 2001
- Mozart – Concertone în Do major K 190/186 E pentru două viori şi orchestră de cameră
- TBA
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: CONSTANTINOS CARIYDIS Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian
Program :
- Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului) Cu participarea: Corului Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA
- Beethoven – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 5 în Mi bemol Major op. 73
- Shostakovich – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: LAURENCE CUMMINGS
Program:
Händel
- „Imnurile încoronării“
- Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5
- Trio Sonata în Sol, op. 5 nr. 4
- Organ Concerto în Fa, op. 4 nr. 4
- Organ Concerto în sol minor, op. 7 nr. 5
- Concerto Grosso în La, op. 6 nr. 11
- Concerto Grosso în Si bemol, op. 3 nr. 2
^muzica-sec-xx^
Ora 11.00
Sala Mică a Palatului „DELIAN“ Quartet
Program:
- Sibelius – “Andante festivo”
- Shostakovich – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83
- Shostakovich – „Theatrial suite“, scene din „Hamlet“ şi „Comedia umană“
- Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29 Invitat: PAVEL GILILOV – pian
^enescu-contemporanii^
Ora 16.30
Ateneul Român „LES DISSONANCES“ Solist: DAVID GRIMAL – vioară
Program:
- Debussy – „La Mer“ L 109
- Enescu – „Capriccio“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
- Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE
Corul Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA
Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)
Solişti:
- Elektra – ELENA PANKTRATOVA – soprană
- Chrysothemis – ANNE SCHWANEWILMS – soprană
- Klytaemnestra – AGNES BALTSA – contraaltistă sau mezzo–soprană
- Oreste – RENE PAPE – bariton
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: IVOR BOLTON
Program: Händel – „Saul“
Solişti:
- CHRSITOPHER PURVES – Saul
- LUCY CROWE – Merab
- SOPHIE BEVAN – Michal
- PAUL APPLEBY – Jonathan
- IESTYN DAVIES – David
^camerale^
Ora 17.00
„LES DISSONANCES“ Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel
Program:
- Barber – Adagio pentru orchestră de coarde op. 11
- Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
- Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68
^mari-orchestre^
Ora 18.00
Sala Mare a Palatului
CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“
Dirijor: LEO HUSSAIN Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER
Program: Alban Berg – „Wozzeck”
Solişti:
- MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton
- EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană
- NN – Fiul Mariei
- ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor
- MARTIN WINKEL – Doctorul – bas
- MARIUS VLAD – Tambur Major – tenor
- COSMIN IFRIM – Andres – tenor
- MARIA JINGA – Margret – contraaltistă
- VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas
- SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton
- COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI Solist: DAVID GARRETT – vioară Program :
- Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895)
- Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26
- Ravel – Alborada del gracioso
- Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă
- Ravel – Bolero
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană
Program: .
- Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91
- Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 4 „Pathétique“
^camerale^
Ora 17.00
Ateneul Român
MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program:
- Bartok – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
- Enescu – Suita nr.3 în Re op. 27 („Săteasca“)
- Mahler – „Das Lied von der Erde“
Solişti:
- RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană
- VINCENT WOLFSTEINER– bariton
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană
Program:
- Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44
- Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15
- Brahms – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90
^camerale^
Ora 16.00
Ateneul Român MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG Dirijor: THOMAS DAUSGAARD Solist: DAN GRIGORE – pian
Program:
- Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“ K527
- Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488
- Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară
Program:
- Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“
- Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82
- Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român BASEL CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: HEINZ HOLLIGER Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian
Program:
- Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)
- Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
- Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“
^mari-orchestre^
Ora 20.00
Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: SIMON TRPCESKI – pian
Program:
- Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în re minor op. 30
- Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român ACADEMY OF ANCIENT MUSIC Dirijor: RICHARD EGARR
Program: Monteverdi – „L’incoronazione di Poppea“
Solişti:
- Poppea – LOUISE ALDER
- Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER
- Nerone – SARAH CONNOLLY
- Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES
- Ottone – IESTYN DAVIES
- Arnalta – PAUL AGNEW
- Seneca – METTHEW ROSE
^enescu-contemporanii^
Ora 11.00
Sala Mică a Palatului „AD LIBITUM“ Quartet ALEXANDRU TOMESCU, ȘERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA
Program:
- Ravel – Cvartet
- Bartók – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119
- Elgar – Cvintetul cu pian op. 84 în la minor Invitată: ALEXANDRA DARIESCU – pian
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian
Program: TBA
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: ANDRIS NELSONS Solistă: JANINE JANSEN – vioară
Program:
- Bartók – Concertul pentru vioară şi orchestră nr.1 Sz 36, BB 48a
- Shostakovich – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“
^concertele-de-la-miezul-noptii^
Ora 22.30
Ateneul Român
ACADEMY OF ANCIEN MUSIC
Dirijor: RICHARD EGARR
Program: Monteverdi – „Il ritorno d’Ulisse in patria“
Solişti:
- Ulisse – IAN BOSTRIDGE
- Peneloppe – NATHALIE STUZMANN
- Minerva – ANNA PROHASKA
- Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER
- Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI
^enescu-contemporanii^
Ora 11.00
Ateneul Român
MICHELANGELO Quartet MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON
Program :
- Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52
- Shostakovich – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73
- Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American“
^camerale^
Ora 16.30
Ateneul Român Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian
Program:
- Brahms – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1
- Schumann – „Kreisleriana“
- Brahms – Rapsodia în sol minor op. 79/2
- Schubert – Sonata în Si bemol Major D960
^mari-orchestre^
Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: ANDRIS NELSONS
Program:
- Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73
- Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11
- Ravel – „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2
^alte-evenimente^
^alte-evenimente^
Filarmonica „TRANSILVANIA“ din Cluj Dirijor: PETER RUZICKA
Program:
- Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4
- Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră (2013)
- Bartok – „Kossuth“ – poem pentru orchestră
^alte-evenimente^
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“ Biserica Sf. Iosif J.S. Bach – Motets for mixed voices
^alte-evenimente^
Filarmonica „Moldova“ din Iaşi Dirijor – ADRIAN PETRESCU Solist: ȘTEFAN TARARA - Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu“ – ediția 2014
Program:
- Glinka – Uvertura la opera „Ruslan şi Ludmila“ *Concert pentru vioară şi orchestră (TBA)
- Sostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op.93
^alte-evenimente^
FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU“ Ploieşti Dirijor: RADU POSTAVARU
Program:
- Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
- Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete
Solişti:
- AURELIAN OCTAV POPA
- EMIL VIŞENESCU
- Dediu – „Plastic–Rock” Concerto pentru flaut, vioară şi orchestră de coarde
Solişti:
- IONUT ŞTEFĂNESCU
- GABRIEL CROITORU
- P. CONSTANTINESCU – Concertul pentru orchestră de coarde
^piata-festivalului^
Loc de desfășurare: Piața George Enescu (situată între Ateneul Român, Biblioteca Universitară și Palatul Regal) Programul Pieței Festivalului va cuprinde:
- Concerte susținute de elevi ai școlilor și liceelor de muzică, studenți ai Universității de Muzică din București și ai Conservatoarelor din țară (evenimente organizate în colaborare cu Ministerul Educației Naționale)
- Recitaluri ale unor soliști și formații de muzică clasică
- Concerte și recitaluri ale unor formații și artiști profesioniști din țară și străinătate
- Vor fi prezentate filme documentare despre George Enescu, despre edițiile precedente ale Festivalului „George Enescu”