Romania, 30 August – 20 September 2015
Organized under the high patronage of the President of Romania
Artistic director: Ioan Holender
Producer: Romanian Government through the Ministry of Culture
Co-producers: Romanian Radio Society
Romanian TV Society
Organizer: ARTEXIM
Time 19.30
Palace Grand Hall
ROMANIAN YOUTH ORCHESTRA
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor: KRISTYAN JARVI
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Soloist : SARAH CHANG - violin
Programme:
- Enescu – Rhapsody no. 1 in A major op. 11
- Sibelius - Concerto for violin and orchestra in D minor op. 47
- Orff – “Carmina Burana”
Soloists:
- JENNIFER O’LOUGHLIN - soprano
- MAX EMANUEL CENCIC - tenor
- LEVENTE MOLNAR - bariton
Time 22.30
Romanian Athenaeum
“MADRIGAL” NATIONAL CHOIR
Conductor : VOICU POPESCU
Programme: « Ars Nova and Renaissance» from Guillaume Machaut’s ballads to Claudio Monteverdi’s madrigals – programme of sacred and profane music
“Recitals and chamber music” Series
Time 17.00
Romanian Athenaeum
“THARICE VIRTUOSI”
8 Violins: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STANCULESCU
- Violas: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
- Cellos: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN
Conductor: LIVIU PRUNARU
Programme:
- Vivaldi - Concerto for 3 violins and strings in fa major, F-Dur, F.1. No 34. Soloists: Bogdan Zvoristeanu, Oleg Kaskijv, Valentina Svyatlovskaya
- Bridge - „LAMENT“ for two violas. Soloists: Ettore Causa, Sophia Reuter
- Schostakowitsch – Duo for two violins. Soloists: Liviu Prunaru, Bogdan Zvoristeanu
- Bruch - Andante from the violin, viola and strings concerto in e-Moll op. 88. Soloists: Oleg Kaskijv, Ettore Causa
- J.B.Barrière - Sonata for two cellos in G -Dur. Soloists: Stanimir Todorov, Pablo de Naverán
- Ysaye – «AMITIÉ » - op. 26 for 2 violins and strings. Soloists: LiviuPrunaru, ValentinaSvyatlovskaya
- Ludwig Spohr - Double Quartet op. 65. no. 1
Time 20.00
Palace Grand Hall
ISRAEL PHILHARMONIC
Conductor: ZUBIN MEHTA
Programme:
- Schoenberg – Chamber Symphony nr 1 in E major op. 9
- Bruckner – Symphony no. 8 in C minor
##TUESDAY 01.09
Time 17.00
Romanian Athenaeum
“BELCEA” Quartet
Programme:
- Haydn – String Quartet no. 66 in G major op. 77 no.1
- Enescu – String Quartet no. 2 in G major op. 22
- Beethoven –Quartet no. 14 op. 131 in C sharp minor
Time 20.00
Palace Grand Hall
ISRAEL PHILHARMONIC
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Conductor: ZUBIN MEHTA
Programme:
- Enescu – “Vox Maris” op. 31
- Mahler – Symphony no. 9 in D major
Soloist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
Time 17.00
Romanian Athenaeum
SCOTTISH ENSEMBLE
Soloist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA - violin
Programme:
- Silvestri – Three pieces for stings op. 4 nr. 2
- Brahms - Three Choral prelude from op. 122
- Mansourian – “Four Serious Songs”
Soloist : PATRICIA KOPACHINSKAJA - violin
- Enescu – Intermezzi for strings op. 12 in re major
- Ravel - « Petite Symphonie » (arr. Rudolh Barshai)
Time 19.30
Palace Grand Hall
ROMANIAN NATIONAL RADIO ORCHESTRA
RADIO ACADEMIC CHOIR
CHILDREN’S CHOIR of the Romanian Radio Broadcasting
Conductor: CORNELIUS MEISTER
Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children’s choir: VOICU POPESCU
Programme:
Mahler – Simfonia nr. 8
Soloists :
- ERIKA SUNNEGARDH – soprano
- AURELIA FLORIAN VRABIE – soprano
- MEGAN MILLER – soprano
- MICHAELA SELINGER – alto
- LILIANA CIUCA - alto
- STEFAN VINKE - tenor
- GEORGE PETEAN - baritone
- SORIN COLIBAN - bass
Time 17.00
Romanian Athenaeum
“TRANSILVANIA” Philharmonic Orchestra from Cluj
Conductor: PETER RUZICKA
Programme :
Enescu/ Bentoiu – Symphony no. 4
Ruzicka - “Clouds” for string quartet and Orchestra ( 2013)
Bartok – “Kossuth” – poem for orchestra
Time 20.00
Palace Grand Hall
BERLINER PHILHARMONIKER
Conductor: Sir SIMON RATTLE
Programme:
- Britten – “Frank Bridge Variations”
- Shostakovich – Sympohony no.4 in C minor op. 43
Romanian Athenaeum
Recital FAZIL SAY - piano
Programme:
- Beethoven – Sonata no. 14 in C sharp minor op. 27 / 2 “Moonlight Sonata”
- Beethoven - Sonata no. 32 in C minor op. 111
- Chopin - 4 Nocturnes
- Chopin - Sonata no. 2 in B flat minor op. 35
Time 19.30
Palace Grand Hall
STAATSKAPELLE DRESDEN
Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN
Soloist : YEFIM BRONFMAN- piano
Programme :
- Enescu – Chamber Symphony for 12 soloist instruments op. 33 in E major
- Beethoven - Klavierkonzert No.3 in c-Moll op. 37
- Bruckner -Symphonie No. 6 in A-Dur
Time 22.30
Romanian Athenaeum
THE KING’S CONSORT Choir and orchestra
Conductor : ROBERT KING
Programme : F.Mendelssohn-Bartholdy – “PAULUS” Oratorio
Soloists :
- CAROLYN SAMPSON – soprano
- JAMES GILCHRIST - tenor
- HILARY SUMMERS – alto
- DAVID WILSON-JOHNSON - bass
Time 11.00
Palace Small Hall
“PROFIL” ENSEMBLE
Conductor: TIBERIU SOARE
Programme:
- Gabriel Iranyi – Concerto for piano and chamber orchestra (first audition)
- Sebastian Androne – Karoshi II for ensemble (first audition)
- Cristian Lolea – Work for ensemble (first audition)
- Mihai Măniceanu – Work for ensemble (first audition)
- Dan Dediu – Hyperkardia IV – for chamber orchestra (first audition)
- Alexandru Ștefan Murariu - El Niño (Winner of “George Enescu” Competition – Composition Section, Chamber music)
Time 16.30
Romanian Athenaeum
Recital MURAY PERAHIA - piano
Programme: TBA
Time 19.30
Palace Grand Hall
STAATSKAPELLE DRESDEN
Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN
Soloist: ANJA HARTEROS
Programme:
- Strauss - "Letzte Lieder"
- "Frühling" - "September" - "Beim Schlafengehen" - "Im Abendrot" - "Malven" (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm)
- Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
- Strauss - "Eine Alpensinfonie" op. 64
Time 22.30
Romanian Athenaeum
THE KING’S CONSORT – Orchestra and choir
Conductor : ROBERT KING
Soloists:
- CAROLYN SAMPSON – soprano
- JAMES GILCHRIST – tenor
- ROBIN BLAZE – contertenor
- DAVID WILSON-JOHNSON - bass
Programme :
- “Odes for St.Cecilia”
- Purcell – Ode to St.Cecilia “Welcome to all the pleasures” (1683)
- B.Britten –“A Hymn to St.Cecilia (1942)
- Händel – Ode to St.Cecilia “From Harmony” (1739)
Time 11.00
Palace Small Hall
“MUSICA NOVA”
- FLORIAN POPA - clarinet
- FREDERIC MOREAU – violin
- DOREL FODOREANU – cello
- MARA DOBRESCU - piano
Programme :
- Enescu (Bentoiu) - Trio in la minor ( 1916 0) - (viora, cello, pian)
- Bartok – « Contrasts » ( Sz 111, BB 116 )
- Olivier Messiaen – « Quatuor pour la fin du temps » -vioara, clarinet, violoncel, pian
Time 16.30
Romanian Athenaeum
Recital ELISABETHA LEONSKAJA - piano - “In memoriam Sviatoslav Richter”
Programme :
- Schubert - Sonatain D dur Dur, D 850 („Gasteiner“)
- Schumann – Sonata no. 1 in fis-moll op. 11
Time 19.30
Palace Grand Hall
SAN FRANCISCO SYMPHONY
Conductor : MICHAEL THILSON THOMAS
Programme: YUJA WANG - piano
Programme:
Bartók – Concerto for piano and orchestra no. 2 in G major Sz.95, BB 101
Mahler – Symphony no. 1 in D major
Time 22.30
Romanian Athenaeum
Orchestra “IL POMO D’ORO”
Conductor: RICCARDO MINASI
Programme: Leonardo Vinci – “Catone in Utica”
Soloists :
- FRANCO FAGIOLI – Cesare
- MARTIN MITTERRUTZNER – Fulvio
- JUAN SANCHO – Catone
- VINCE YI – Emilia
- VALER SABADUS – Marzia
- MAX EMANUEL CENCIC - Arbace
Time 17.00
Romanian Athenaeum
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Conductor: TREVOR PINNOCK
Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano
Programme :
- Strauss – “Metamorphosen” – study for 23 solo strings “In memoriam”
- Chopin – Concerto for piano and orchestra no. 2 in F minor op. 21
- Haydn – Symphony no. 92 in G major H 1/92 “Oxford Symphony”
Time 19.30
SAN FRANCISCO SYMPHONY
Conductor: MICHAEL THILSON THOMAS
Programme:
- Enescu – “Voix de la nature”
- Adams – “Absolute Jest” with ”St. Lawrence” String Quartet
- Beethoven – Symphony no. 3 in E flat major op. 55 “ Eroica”
Time 17.00
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Conductor: TREVOR PINNOCK
Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano
Programme :
- Mozart - Symphony no.15 in G major, K124
- Mozart – Concerto for piano and orchestra no.27 in B flat major K 595
- Mozart – Symphony no. 41 in C major k 551 – “Jupiter Symphony“
Time 20.00
Palace Grand Hall
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: ION MARIN
Soloist: LARS VOGT - piano
Programme :
Enescu – Orchestral suite no. 2 in do major op. 20
Ravel - Piano Concerto in G
Stravinsky – « Fire bird » Suite (1910)
Time 17.00
Romanian Athenaeum
MUTTER’S VIRTUOSI
Conductorand Soloist: ANNE SOPHIE MUTTER - violin
Programme:
- Mendelssohn - Octet in E flat major op. 20
- Previn - Nonet (new commission)
- Vivaldi – « Il cimenot dell’armonia e dell’inventione » op. 8
- Concerto no. 1 in E major op. 8 RV 269 ( La primavera)
- Concerto no. 2 in G minor op. 8 RV 315 (L’estate)
- Concerto no. 3 in F major op. 8 RV 293 ( L’autunno)
- Concerto no. 4 in F minor op 8. RV 297 ( L’inverno )
Time 20.00
Palace Grand Hall
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: ION MARIN
Soloists:
- RENAUD CAPUCON- violin
- GAUTIER CAPUCON - cello
Programme :
- Brahms – Double concerto for violin, celloand orchestrain la minor op.102
- Mahler – Symphony no.5 in c sharp min
Time 17.00
Romanian Athenaeum
NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA
Conductor: DMITRY SITKOVETSCKY- violin
Programme:
- Shchedrin - Russian Photographs for string orchestra
- Enescu – Intermezzi no.1 in C major op. 12
- Tchaikovsky - "Souvenir d'un lieu cher" for violin& strings
- Shostakovich/Sitkovetsky - String Symphony op.73
Time 20.00
Palace Grand Hall
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA - “In memoriam Gheorghe Halmos”
Conductor : YURI TEMIRKANOV
Soloist: ELISABETHA LEONSKAJA – piano
Programme:
- Enescu – Overture de concert “Sur des Thèmes dans le Caractère Populaire Roumani” in A major
- Rachmaninoff – Concerto for piano and orchestra no. 2 in do minor op. 18
- Rimsky – Korsakov – Symphonic suite op. 35 “Sheherazade”
Time 16.30
Romanian Athenaeum
KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN
Conductor: HORIA ANDREESCU
Soloist: ARCADI VOLODOS - piano
Programme :
- Brahms – Concertono. 2 for piano and orchestra in B flat majorop.83
- Dvorak – Simphony no. 9 in E minor op.95
Time 19.30
Palace Grand Hall
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA
RADIO ACADEMIC CHOIR
Conductor: YURI TEMIRKANOV
Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA
Soloist : VALERY SOKOLOV – laureat of the “George Enescu” International Competition - 2005
Programme :
- Tchaikovsky – Concerto for violin and orchestra in D major op. 35
- Shostakovich – Symphony no. 13 in B flat bemol minor op. 113 “Baby Yar” Solist : ALEXANDER VINOGRADOV
Time 22.30
RomanianAthenaeum
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS
Conductor: Sir ROGER NORRINGTON
Soloists:
- DEBORAH NEMTANU - violin
- SARAH NEMTANU - violin
Programme :
- Bach – Concerto for violon and orchestrain mi majeur BWV 1042
- Bach – Concerto for 2 violins in re minor BWV 1043 Soloists:
- DEBORAH NEMTANU - violin
- SARAH NEMTANU - violin
- CPE Bach – Symphonie en ut majeur H. 659, Cnt, str
- Bach – Concerto for violin and orchestrain la minor BWV 1041 Soloist : DEBORAH NEMȚANU - violin Schnittke – Concerto Grosso no. 3, for two violins viori, clavecin and strings
Time 11.00
Palace Small Hall
NATIONAL CHAMBER ORCHESTRA OF THE “MOLDOVA” REPUBLIC
Conductor: CRISTIAN FLOREA
Progamme:
- Worlok – Capriol suite
- Bartok – Divertimento for strings in a op. 113
- Enescu – Octuor in C op. 7
Time 16.30
“BUCHAREST” CHAMBER ORCHESTRA
Conductor : MADALIN VOICU
Soloists:
- PIERRE AMOYAL
- STEFAN TARARA – winner of the “George Enescu” Competition - 2014
Programme :
- Vlad Maistorovici – “Concert Transilvan” for violin and chamber orchestra (world premiere) Winner of the “George Enescu” - Composition Competition - 2001
- W.A. Mozart – Concertone in C major K 190/186 E for two violins and chamber orchestra
- TBA
Time 19.30
Palace Grand Hall
BAYERISCHE STAATSOPER
Conductor: CONSTANTINOS CARIYDIS
Soloist: PIERRE LAURENT AIMARD - piano
Programme:
- Enescu – “ISIS” Symphonic Poem (posthumously completed by Pascal Bentoiu
- Beethoven – Concerto for piano and orchestra no. 5 in E flat major op. 73
- Shostakovich – Symphony no. 5 în D minor op. 47
Time 22.30
Romanian Athenaeum
ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Conductor: LAURENCE CUMMINGS
Programme: Händel
- “Coronation Anthems”
- Concerto Grossoin D minor, Op 3 No 5
- Trio Sonata in G, Op 5 No 4
- Organ Concerto in F, Op 4 No 4
- Organ Concerto in G minor, Op 7 no 5
- Concerto Grosso in A, Op 6 No 11
- Concerto Grosso in B flat, Op 3 No 2
Time 11.00
Palace Small Hall
“DELIAN” Quartet
Programme:
- Sibelius – “Andante festivo”
- Shostakovich – String quartet no. 4 in D op. 83
- Shostakovich – “Theatrial suite” excerpts from “Hamlet” and “Human Comedy”
- Enescu – Quintet with piano in A minor op.29 Guest: PAVEL GILILOV - piano
Time 16.30
RomanianAthenaeum
“LES DISSONANCES”
Soloist: DAVID GRIMAL - violin
Programme:
- Debussy - « La Mer » L 109,
- Enescu - «Capriccio Roumain» for violin and orchestra (arrangement by Cornel Țăranu)
- Beethoven - Symphonie no. 5 op. 67 in C minor
Time 19.30
Palace Grand Hall
BAYERISCHE STAATSOPER
Conductor: SEBASTIAN WEIGLE
RADIO ACADEMIC CHOIR
Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA
Programme:
-
Richard Strauss – “Elektra” (concert version) Soloist:
-
Elektra - ELENA PANKTRATOVA - soprano
-
Chrysothemis - ANNE SCHWANEWILMS - soprano
-
Klytaemnestra - AGNES BALTSA - contralto or mezzo-soprano
-
Orest - RENE PAPE - baritone
Time 22.30
Romanian Athenaeum
ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Conductor: IVOR BOLTON
Programme: Händel - “Saul”
Soloists:
- Saul – CHRSITOPHER PURVES
- Jonathan – PAUL APPLEBY
- Merab – LUCY CROWE
- David – IESTYN DAVIES
- Michal – SOPHIE BEVAN
Time 17.00
Romanian Athenaeum
“LES DISSONANCES”
Soloist: XAVIER PHILLIPS - cello
Programme:
- Barber – Adagio forstringsop. 11
- Enescu - Symphonie concertante pour violoncelle et orchestre en si mineur op. 8
- Brahms - Symphonie no. 1in do minor op. 68
Time 18.00
Palace Grand Hall
CHOIR AND ORCHESTRA of the “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor: LEO HUSSAIN
Conductor of the choir: IOSIF ION PRUNNER
Programme: Alban Berg – “Wozzeck”
Soloists:
- Wozzeck – MICHAEL VOLLE - baritone
- Marie - EVELYN HERLITZIUS - soprano
- Captain - ARNOLD BEZUYEN - tenor
- Doctor – MARTIN WINKEL - bass
- Drum Major – MARIUS BUDOIU – tenor
- Andres - COSMIN IFRIM - tenor
- Margret - MARIA JINGA - contralto
- First Apprentice - VALENTIN VASILIU - bas
- Second Apprentice - SERBAN VASILE - baritone
- Madman - COSMIN IFRIM - tenor
Time 17.00
Romanian Athenaeum
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Conductor: GIANLUIGI GELMETTI
Soloist: DAVID GARRETT - violin
Programme:
- Enescu – Ballade for violin and orchestra
- Bruch – Concerto for violin and orchestra in G minor op. 26
- Ravel – “Alborada del gracioso”
- Ravel – ”Pavane for Dead Princess
- Ravel – ”Bolero”
mari-orchestre^
Time 20.00
Palace Grand Hall
WIENER PHILHARMONIKER
Conductor: SEMYON BYCHKOV
Soloist : ELISABETH KULMAN - soprano
Programme:
- Wagner – “Wesendonck- Lieder” WWV 91
- Tschaikowsky – Symphony no. 6 in sibemol minor op. 4 “Pathétique”
Time 17.00
Romanian Athenaeum
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Conductor: CRISTIAN MANDEAL
Programme:
- Bartok – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
- Enescu – Suite no.3 in D op. 27 (“Villageoise”)
- Mahler – „Das Lied von der Erde“
Sololists :
- RUXANDRA DONOSE- mezzosoprano
- VINCENT WOLFSTEINER - baritone
Time 20.00
Palace Grand Hall
WIENER PHILHARMONIKER
Conductor: SEMYON BYCHKOV
Soloist: VALENTINA NAFORNITA – soprano
Programme:
- Haydn - Symphony No.44 in mi minor H 1/44
- Enescu - Enescu “7 Chansons de Clement Marot” op 15
- Brahms -Symphony no. 3 in F major op. 90
Time 16.00
Romanian Athenaeum
MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG
Conductor : THOMAS DAUSGAARD
Soloist : DAN GRIGORE - piano
Programme :
- Mozart – Overture to “Don Giovanni” K527
- Mozart – Concerto for piano an orchestra no. 23 in A major KV 488
- Beethoven – Sympyhony no.7 in A major Op. 92
Time 20.00
Sala Mare a Palatului
ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: VASILY PETRENKO
Soloist : ALEXANDRU TOMESCU – violin
Programme:
- Respighi – Symphonic Poem“Fontane di Roma”
- Glazunov – Concerto for violin vioara and orchestra in A minor op. 82
- Rachmaninof - Symphony no. 1 in do minor, op. 13
Time 16.30
Romanian Athenaeum
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Conductor : HEINZ HOLLIGER
Soloist : ANDRAS SCHIFF - piano
Programme:
- Holliger – “Meta Arca” for 14 violins ( first audition )
- Schumann – Concerto for piano and orchestra in A minor op. 54
- Mendelssohn –Bartholdy – Symphony no. 3 in A minor op. 56 “Scottish”
Time 20.00
Palace Grand Hall
ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: VASILY PETRENKO
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Soloist: SIMON TRPCESKI - piano
Programme:
- Rachmaninof – Concerto for piano and orchestra no. 3 in Dminor . op. 30
- Enescu – Simphonyno. 3 in C major op. 21
Time 22.30
Romanian Athenaeum
ACADEMY OF ANCIENT MUSIC
Conductor: RICHARD EGARR
Programme: Monteverdi - “L’incoronazione di Poppea”
Soloists:
- Poppea - LOUISE ALDER
- Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER
- Nerone – SARAH CONNOLLY
- Ottone - IESTYN DAVIES
- Arnalta - PAUL AGNEW
- Seneca - METTHEW ROSE
- Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES
Time 11.00
“AD LIBITUM” Quartet
ALEXANDRU TOMESCU, SERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOSC, FILIP PAPA
Programme:
- Ravel – Quartet
- Bartok – Quartet no. 6 op. Sz 114, BB 119
- Elgar – Quintet with piano op. 84 in A min Guest: ALEXANDRA DARIESCU – piano
Time 16.30
Romanian Athenaeum
Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – piano
Programme: TBA
Time 19.30
Palace Grand Hall
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Conductor: ANDRIS NELSONS
Soloist: JANINE JANSEN
Programme:
- Barotk - Concerto for violin and orchestra no. 1 Sz 36, BB 48a
- Shostakovich - Symphony no. 7 in C major op.60 “Leningrad”
Time 22.30
Romanian Athenaeum
ACADEMY OF ANCIEN MUSIC
Conductor: RICHARD EGARR
Programme: Monteverdi - “Ilritornod’Ulisse in patria”
Soloists:
- Ulisse – IAN BOSTRIDGE
- Peneloppe - NATHALIE STUZMANN
- Minerva – ANNA PROHASKA
- Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER
- Tempo/Nettuno/Antinoo - LUKAS JAKOBSKI
Time 11.00
Romanian Athenaeum
“MICHELANGELO” Quartet
MIHALEA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON
Programme:
- Bartok – Quartet no. 1 op. 7 Sz 40 , BB 52
- Shostakovich – Quartet no. 3 in F major, op. 73
- Dvorak – Quartet no. 12 op. 96, in F major “American”
Time 16.30
Romanian Athenaeum
Recital CHRISTIAN ZACHARIAS - piano
Programme:
- Brahms - Rhapsody B flat Minor op. 79/1
- Schumann - Kreisleriana
- Brahms - Rhapsody G Minor op. 79/2
- Schubert - Sonata in Bflat Major D960
Time 19.30
Palace Grand Hall
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Conductor: ANDRIS NELSONS
Programme:
- Brahms –Symphony no. 2 in D major, op. 73
- Enescu – Rhapsody no. 2 in re major op. 11
- Ravel - Daphnis & Chloë Suite no. 2
“TRANSILVANIA” Philharmonic Orchestra from Cluj
Conductor: PETER RUZICKA
Programme:
- Enescu/ Bentoiu – Symphony no. 4
- Ruzicka - “Clouds” for string quartet and orchestra (2013)
- Bartok – “Kossuth” – Poem for orchestra
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Sf. Joseph Church
J.S. Bach – Motets for mixed voices
Moldova" Philharmonic Orchestra from Iasi
Conductor: ADRIAN PETRESCU
Soloist: ȘTEFAN TARARA - Laureat of the "George Enescu" Violin Competition - 2014
Programme:
- Glinka – Overture to "Ruslan and Ludmila"
- Concerto for violin and orchestra (TBA)
- Shostakovich - Symphony no. 10 in E minor op.93
“PAUL CONSTANTINESCU” Philharmonic Orchestra from Ploieşti
Conductor: RADU POSTĂVARU
Programme :
- Silvestri – Three pieces for string orchestra op. 4 no.2
- Capoianu – „Divertimento” for string orchestra and two clarinets Soloists:
- AURELIAN OCTAV POPA
- EMIL VIŞENESCU
- Dediu – „Plastic-Rock” Concerto fro flute, violin and string orchestra Soloists:
- IONUT ŞTEFĂNESCU
- GABRIEL CROITORU
- P. CONSTANTINESCU – Concerto for string orchestra