|
Peter Robin Shepherd |
M |
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ralph Anthony Bungard |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
John Charles Butcher |
M |
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996 |
|
|
Vaughan Jones |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1991 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Joanne Davidson |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
Charles Thomas Eason |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
Robert Francis Ross McNabb |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
|
|
|
Harry Bloom |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1961 |
|
|
Charmian Jocelyn O'Connor |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1969 |
|
|
|
Leon Francis Phillips |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1979 |
|
|
John Henderson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1945 |
|
|
Alan MacDiarmid |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ryan James Thomas |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Keith Petrie |
M |
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Edward Edinborough Chamberlain |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1960 |
|
|
Wooi Chee (Valerie) Soo |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
Dave Kelly |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
George Arthur Frederick Seber |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
Elizabeth Joan Batham |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1947 |
|
|
|
Roderick Leon Bieleski |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984 |
|
|
Richard Faull |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Christine Margaret Morris |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1988 |
|
|
|
Mark Vickers |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
Donald Bannerman Macleod |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1940 |
|
|
Roy Patrick Kerr |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1993 |
|
|
|
|
|
1982 |
|
|
Dmitri Scherbarchov |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Trevor Hatherton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1981 |
|
|
Richard Patrick Suggate |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983 |
|
Ross Andrew Edwards |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Ryan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Warren Tate |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Angus Tait |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
|
|
|
|
Albert James Ellis |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1987 |
|
|
Jeffrey Lewis Tallon |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002 |
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
David Christopher Graham Skegg |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Norman Jack Rumsey |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1973 |
|
|
|
|
John Thorpe Holloway |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
|
|
1966 |
|
|
Paul Phillip Gardner |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kevin F. O'Connor |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
|
|
|
DSIR group award |
G |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lindsay Heathcote Briggs |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1943 |
|
|
Elsdon Best |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1914 |
|
|
Roger Shepherd Duff |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1956 |
|
|
Grant Caldwell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
Brian Boyd |
M |
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paul Harris |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Philip Wilfred Robertson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1919 |
|
|
Janet Holmes |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Harold John Finlay |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1926 |
1941 |
|
|
Michael A. Steel |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994 |
|
|
|
Ian James Hamling |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
Charles Higham |
M |
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Speight |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1921 |
|
|
Rufus Michael Grant Wells |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
Jason Busby |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alistair Gunn |
M |
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paul Terence Callaghan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
Stephenson Percy Smith |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1920 |
|
|
Colin J. Maiden |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1986 |
|
|
|
|
|
|
Clinter Coleridge Farr |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1922 |
|
|
Andreas Herman |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michelle Dickinson |
F |
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alan Henry Kirton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
Wendy Nelson |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
Keith Edward Bullen |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1952 |
|
|
David Penny |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Patrick Marshall |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1915 |
1917 |
|
Ernest Rutherford |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1933 |
|
1916 |
|
|
Roger John Reeves |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
Ross Ihaka |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
No award |
N |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Park |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
William Richard Fright |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1987 |
|
|
|
Jock Phillips |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rob Murdoch |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
Richard John Blaikie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
2001 |
|
2013 |
|
|
James Howard Johnston |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
|
|
|
|
Peter Munro |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pablo Gabriel Etchgoin |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
Herbert William Williams |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1938 |
|
|
Richard John Haynes |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1982 |
|
|
|
Richard Beasley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gary Evans |
M |
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard Bedford |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard Kenneth Dell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
1965 |
|
|
John Douglas Bernard |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1979 |
|
|
|
Rick Millane |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
Michael John McDonnell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1978 |
|
|
|
Ian A. E. Atkinson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
|
|
|
|
|
|
Robert Buckley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrew Buchanan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Harold William Wellman |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1957 |
|
|
Johannes Carl Andersen |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1944 |
|
|
Viviane Robinson |
F |
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Simon Greenhill |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
Robert John Hay |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
David Williams |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Reinhart Hugo Michael Langer |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983 |
|
|
|
|
|
Franklin H. Wood |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
|
|
|
Lucy Beatrice Moore |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1965 |
|
|
|
1965 |
|
Leonard Cockayne |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1912 |
1914 |
|
Elizabeth Edgar |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
Thomas John Walker |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
David Miller |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1938 |
|
Brian P. J. Molloy |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995 |
|
|
|
|
|
|
|
James Allan Thomson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1923 |
|
George Vernon Hudson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1933 |
|
1923 |
1929 |
|
Bernhard H. Breier |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1991 |
|
|
|
Graham Collingwood Liggins |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1980 |
|
|
Murray McEwan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Henry George Forder |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1946 |
|
|
Peter N. Johnson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
|
|
|
David Forbes Martyn |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1947 |
|
|
|
|
Neville W. Pankhurst |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1993 |
|
|
|
Merryn Tawhai |
F |
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Wardke |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1990 |
|
|
Craig J. Roger |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard John Norris |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996 |
|
David Galloway |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
Jarg R. Pettinga |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1985 |
|
|
|
Peter Lee |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
Ruth Fitzgerald |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lujia Liu |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Ernest Holloway |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1930 |
1920 |
|
Stuart McNaughton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard Garland |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
Charles Ernest Weatherburn |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1934 |
|
|
David A. Thom |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
|
|
|
|
|
Hamish Spencer |
M |
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Charles Chilton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1917 |
|
|
Colin James Webb |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
Simon Malpas |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ernest Beaglehole |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1950 |
|
|
Maxwell Gage |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
|
Neil Broom |
M |
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Richard Ellis Ford Matthews |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1978 |
|
|
Marston Conder |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
Ian Pool |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Colin James Ness Wilson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
Stephen Michael Dawson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
Gaven John Martin |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
Ian James Hodgkinson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
Robert Goldblatt |
M |
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eric John Godley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
|
|
|
1986 |
|
Margaret Mutu |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Bernard David de la Mare |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1985 |
|
|
Donald Petrie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1924 |
|
|
Victor Albert Baley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1951 |
|
|
|
|
Grant Williams |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
Gilbert Edward Archey |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
|
|
Hugh Mannering Bibby |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
Thomasin Ann Smith |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
Colleen ward |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Corballis |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Shaun Coffey |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
Richard Conrad Cambie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1967 |
|
|
Leonard Hill |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1936 |
|
|
|
|
Claire Vallance |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
Marshall Laird |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1951 |
|
|
|
Frank Griffin |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iain Anderson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alan Ross Ferguson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995 |
|
|
|
|
|
Lucy May Cranwell Smith |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1954 |
|
|
Timothy Raymond Naish |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
|
Robert McKibbin |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984 |
|
|
|
Peter Dearden |
M |
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maurice Curtis |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
Jack Vowles |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Charles Andrew Cotton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1927 |
1947 |
|
Stephane Coen |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
Christine Winterbourn |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Gregory Thomas Jones |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
|
|
Lawrence Robert Richardson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
|
Francis Brian Shorland |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1955 |
|
|
Richie Poulton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Campbell Symes Nelson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
Lester C. King |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1934 |
|
|
|
Dianne Christine McCarthy |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984 |
|
|
|
David Kelly |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
Noam Greenberg |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
George Hodge Scott |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
Brian Opie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lydia Wevers |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Anthony Dougall Parry |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Phillipa Howden-Chapman |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Linda Tuhuwau Smith |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gordon Herriot Cunningham |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1948 |
1935 |
|
Tracey McIntosh |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Donald Rees Llewellyn |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994 |
|
|
|
|
|
|
Peter Charles Tyler |
M |
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Erik Newland Olssen |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alan Francis Mark |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
1980 |
|
|
|
1997 |
|
Margaret Hyland |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adam Day |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
R. Ewan Fordyce |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
Laurence James Bauer |
M |
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
J. G. Myers |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1923 |
|
|
|
Michael Armstrong Collins |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
|
|
|
|
|
Derek Frank Lawden |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1964 |
|
|
Donald Merton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
|
|
|
|
|
Catherine Margaret McCartin |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Martin Lewitt |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1980 |
|
|
|
Celia Jane Webby |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Geoffrey Ernest Stedman |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994 |
|
|
Roy Fergus Benseman |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
|
|
|
|
Anne Salmond |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Colin James Burrows |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1963 |
|
|
|
Timothy Williams |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hamish Andrew McGowan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996 |
|
|
|
Patricia Rose Bergquist |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
Wei Gao |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alister George McLellan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1958 |
|
|
Roger Curtis Green |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
|
Bruce Clarkson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
Walter Reginald Brook Oliver |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1936 |
1950 |
|
John Marwick |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1926 |
1933 |
1953 |
|
Lloyd George Geering |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Philip Hartshorn |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1973 |
|
|
Harold Marshall |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
William Denny |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Anthony Robinson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1949 |
|
|
James Vincent Hodge |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1988 |
|
|
|
|
|
|
Shaun Hendy |
M |
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ian James Warrington |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984 |
|
|
|
|
Matt McGlone |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
|
John Pratt |
M |
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Russell Gray |
M |
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Adolf Schwerdtfeger |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
Bruce Campbell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
Lionel Carter |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
Alan Musgrave |
M |
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Miro Erkintalo |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
William Blaxland Benham |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1935 |
1911 |
|
Robert Poulin |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
Atholl Anderson |
M |
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Royal New Zealand Forest and Bird Protection Society |
G |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
|
|
|
|
|
John Fraser |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ira James Cunningham |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1971 |
|
|
George Petersen |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bernard Cracroft Aston |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1925 |
|
|
Peter Wardle |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1986 |
|
|
|
|
|
Bruce William Melville |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bruce Charles Baguley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Hobart Piddington |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
|
|
|
|
Dennis George Anthony Nelson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983 |
|
|
|
Robin Jon Hawes Clark |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
Ian Hugh witten |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
Robert Anderson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
|
|
|
|
|
Ian Brown |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
Jim McQuillan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
Robin Wayne Carrell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1986 |
|
|
Peter Hunter |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
William Lee |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
Stephen Micheal Henry |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Deborah Young |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
No Award |
N |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kenneth John Dallas MacKenzie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
Richard Lindsay Dowdenl John Lekner |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
Henry Arthur Whale |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1955 |
|
|
|
|
Daniel Frank Walls |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1988 |
|
|
Ian Maxwell Woodhead |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Siouxie Wiles |
F |
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Noel Harper |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
Parry Guilford |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alistair John Cluny Macpherson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mark Bolland |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
Geoffrey Thomas Sandford Baylis |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1971 |
|
|
|
1995 |
|
Richard Irving Walcott |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1993 |
|
|
Elisabeth Slooten |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
Dominea Rathwell |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lawrence Kenneth Creamer |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Steel |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
Colin Osborne Hutton |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1937 |
|
|
|
Mick Clout |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
Neville Jordan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
Thomas Fredereic Cheesman |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1918 |
|
|
Adrian Walcroft |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002 |
|
|
|
Roger Duncan Shand |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
George Malcolm thomson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1929 |
|
|
Ralph O'Reilly Piddington |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1962 |
|
|
William Noel Benson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1933 |
1944 |
|
Roger Alan Cooper |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
Richard H. Furneaux |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
1981 |
2006 |
|
|
Joan Metge |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrew West |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
Te Rangi Hiroa (Peter H. Buck) |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1932 |
|
|
Paul Robert Shorten |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Alexander Kernohan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
Robert McCormick |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alexei Drummond |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
Joel Ivor Mann |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alick Lindsay Poole |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
|
|
|
|
|
Mark Richards |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Roger Morris |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002 |
|
Anthony Edmund Reeve |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Max Petrov |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
Ian Reid |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Melissa Rotella |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kim Louise Pickering |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Valery Feigin |
M |
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adam Anson Norrie |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ian Lawrence Baumgart |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1987 |
|
|
|
|
|
|
Edward George Bollard |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1972 |
|
|
Edward Neill Baker |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
John Stephen Ayers |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004 |
|
|
|
|
|
|
Janice Lord |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
|
|
Michael Joy |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013 |
|
|
|
|
|
|
|
Walter Sidney Metcalf |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
|
|
|
|
Alan William Mackney |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1985 |
|
|
|
|
|
|
Timothy George Haskell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
Russell Bisset |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jim Flynn |
M |
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Danny Osborne |
M |
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John McKinnon |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kevin Gould |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
Alastair Scott |
M |
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brian Garner Wybourne |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1970 |
|
|
Rod Downey |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011 |
|
|
Barbara Holland |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
|
|
John Newton Dodd |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1976 |
|
|
Ian Axford |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Thomas Hill Easterfield |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1913 |
|
|
William Percival Evans |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1931 |
|
|
Katerina Te Heikoko Mataira |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aroha Harris |
F |
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Graham Lloyd |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992 |
|
|
|
|
|
Douglas Saxon Coombs |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1969 |
|
|
Winston Frank Ponder |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
|
|
|
Harry Howard Allan |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1942 |
1941 |
|
John Arthur Bartrum |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1939 |
1932 |
|
Francis John Turner |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1951 |
|
|
George Alexander Knox |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1980 |
|
Bryce Buddle |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
Ngahuia te Awekotuku |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Cecil Hayes |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1975 |
|
|
Sally Anne Brooker |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
Richard Michael Francis Stuart Sadleir |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996 |
|
|
|
|
|
|
Jonathan Mane-Wheoki |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kenneth McNatty |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Vere-Jones |
M |
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
1999 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Anthony Ewart |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
|
|
|
Howard Barraclough Fell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
1962 |
|
Henry Eamonn Connor |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000 |
|
William Robinson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Christopher E. Williams |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995 |
|
|
|
Campbell Stuart Wemyss Reid |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
|
|
Arthur William Baden Powell |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1947 |
|
|
Warren Richard Roper |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1991 |
|
|
Geoffrey William Rodgers |
M |
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Noel Webb |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1962 |
|
|
|
Rodney Graham Downey |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1990 |
|
|
|
Norcott de Bisson Hornibrook |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
|
John Reader Hosking |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1937 |
|
|
Lancelot Eric Richdale |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1953 |
|
|
Tony Ballantyne |
M |
|
|
|
|
|
2016 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Robert Dudley Jolly |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995 |
|
|
Murray Paul Cox |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Talbot Boys |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005 |
|
1998 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mark Rupert Sutherland |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997 |
|
|
|
Raymond Robert Forster |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983 |
1971 |
|
Guohua Wu |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Duncan M'Laren Young Sommerville |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1928 |
|
|
David Baddeley |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010 |
|
|
|
Margaret A. Brimble |
F |
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2012 |
|
|
|
|
1992 |
2012 |
|
|
Henry Devenish Skinner |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1926 |
|
|
Alison Jones |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
James Wharehuia Milroy |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Greta Regina Aroha Yates-Smith |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Josu Arrillaga |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
William Raymond Philipson |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
|
Peter David Gluckman |
M |
|
|
|
|
2011 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Charles Alexander Fleming |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1943 |
1963 |
1956 |
|
Charles Alexander Semple |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2003 |
|
|
|
Kathryn Lee Garden |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989 |
|
|
|
Kevin C. O'Meara |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1975 |
|
|
|
Diana Lennon |
F |
|
|
|
|
|
|
|
|
2008 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Lawrence Craig |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001 |
|
|
|
|
|
|
|
Crispin Nicholas Shore |
M |
|
|
|
2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Herbert Dudley Purves |
M |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
|