Skip to content

Instantly share code, notes, and snippets.

@marcin-chwedczuk
Last active May 7, 2021 13:54
Show Gist options
  • Save marcin-chwedczuk/1f296758c6b14c04682849e865c89976 to your computer and use it in GitHub Desktop.
Save marcin-chwedczuk/1f296758c6b14c04682849e865c89976 to your computer and use it in GitHub Desktop.
Renowacja Nintendo GameBoy Original

Renowacja Nintendo GameBoy Original

Niedawno zakupiłem dwa stare GameBoy'e z myślą o ich renowacji. Obu zakupów dokonałem na OLX'ie, zapłaciłem 200 i 230 PLN (łącznie z kosztami dostawy). Obie konsole w chwili dotarcia do mnie były sprawne i pozwalały na uruchomienie Zeldy (Link's Awakening DX).

W przypadku pierwszej konsoli wymieniłem jedynie obudowę. Durgą postanowiłem dosyć mocno "zmodować", wstawiając do niej ekran IPS. Oba wykorzystane przeze mnie produkty do renowacji są dostępne na AliExpressie. Obudowy można znaleźć szukając po hasłach: "gameboy classic case" i "gameboy original shell". Ale uwaga do wymiany obudowy będzie nam potrzebny specjalny śrubokręt (tri-wing), warto kupić więc zestaw który go zawiera. O ile obudowy są zazwyczaj tanie (zapłaciłem za swoją 37 PLN włącznie z dostawą; zestaw zawierał wspomniany śrubokręt), o tyle wymiana ekranu to spory wydatek. Ja postanowiłem kupić odpowiedni mod od firmy "FUNNYPLAYING Store" - https://www.aliexpress.com/item/4001291300324.html. Łączny kosz to około 250 PLN, a więc drożej niż kosz samej konsoli. Na rynku są dostępne nieco tańsze modele, ale niestety wiele z nich jest niskiej jakości (o czym można się przekonać czytając komentarze kupujących).

Na paczki z Chin czekałem około trzech tygodni (mój rekord to pół roku na zestaw kabli RS232 ;) ).

Sama wymiana obudowy jest bardzo prosta. Jeżeli ktoś wymieniał kartę graficzną w komputerze to wymiana obudowy nie powinna mu sprawić żadnych problemów. YT jest pełen filmów instruktażowych prowadzących nasz krok po kroku przez cały proces wymiany.

Wymiana ekranu jest nieco bardziej skomplikowana. Zestaw który zamówiłem przyszedł bez głośnika, głośnik należało odciąć od starej płytki ekranowej GameBoy'a i przylutować do nowej. Tak więc bez lutownicy się nie objedzie. Pomijając lutowanie, wymiana ekranu nie jest wcale aż taka trudna. Znowu YT służy nam pomocą: https://www.youtube.com/watch?v=PDmJ1IJG_Zo.

Ostatecznie cała operacja zajęła mi raptem trzy godziny.

Na zdjęciach:

  • Widok GameBoy'ów po renowacji
  • Widok płytki ekranowej (ze słynnym obrazem przekreślonej śruby aka japońska dbałość o detale :D)
  • GameBoy świeżo po wymianie ekranu, pierwsze uruchomienie.
Sign up for free to join this conversation on GitHub. Already have an account? Sign in to comment